Blížia sa najkrajšie sviatky roka a väčšina z nás je v tomto čase ochotná zvážiť aj o čosi vyššie a nezvyčajnejšie investície. Či už do seba samých, alebo našich blízkych v podobe štedrých vianočných darčekov. Pre múdre hlavičky v prestížnom technologickom koncerne Xiaomi je to, samozrejme, ideálny čas na predstavenie dlhoočakávanej novinky – druhej generácie úspešného a vychvaľovaného robotického vysávača Xiaomi Roborock Vacuum Cleaner.

Na pomery dnešných trhových podmienok, keď viete štandardne vybavený robotizovaný vysávač kúpiť už okolo 150 eur, je jeho cena pomerne vysoká – obzvlášť, ak si priplatíte za “europizovanú” verziu s adaptérmi aj viacjazyčným manuálom, ktorá vás aj vo zvýhodnenom predpredaji vyjde vyše 500 eur. Na základe skúseností so značkou Xiaomi je však asi namieste dôverovať, že nejde o cenu umelo nadsadenú, ale skutočne odráža kvalitu použitých komponentov aj spektrum jeho funkcií. Čo teda nový robotický pomocník od Xiaomi odhalí pri podrobnejšom preskúmaní?

Xiaomi Roborock 2: prehľad dizajnu a funkcií

Čínsky gigant Xiaomi má už na trhu s chytrými domácimi pomocníkmi celý zástup produktov, od chytrých rýchlovarných kanvíc, cez čističe vzduchu, až po moderné zabezpečovacie systémy. Pokiaľ ide o ich dizajn, volí vždy absolútny minimalizmus, univerzálne elegantnú bielu farbu a čo možno najmenej rušivých elementov a nadbytočných detailov. Presne do tohto konceptu zapadá aj nový Roborock, jednoduchý a biely. Pre niekoho možno až trochu príliš hranatý a funkcionalistický, bez väčšej snahy o štýlovosť dizajnu. Nájdete na ňom len niekoľko jednoduchých ovládačov a absentuje aj obvyklý LCD displej. Všetko ale pohodlne nastavíte pomocou mobilnej aplikácie. Od priemerných rozmerov robotických vysávačov ho odlišuje pár čísel smerom nahor. Najmä jeho výška z profilu (10 centimetrov) pôsobí trochu prehnane.  Zúžitkuje ju však vo svojej húževnatosti pri prekonávaní prekážok – vrtko sa dostane cez 2 cm schod, gumenými tlmičmi bezpečne zmierni opätovný prechod na rovinu.

O jeho dokonalé mapovanie priestoru sa stará 360° systém priestorového skenovania LDS (Laser Distance Sensor), ktorý v priebehu jedinej sekundy zameria okolie vysávača až 1800-krát a zaistí tak jeho dokonalý a efektívny pohyb v akejkoľvek miestnosti. Najskôr sa popasuje s okrajovými časťami a rohmi, potom sa pohybom v tvare Z postará o dokonalú čistotu v celom zverenom priestore. Ako je v prípade produktu značky Xiaomi už dobrý zvykom, všetky nastavenia na Roborockovi 2 vybavíte rýchlo, pohodlne a hravo prostredníctvom špecializovanej appky. Riadiť ho môžete prednastavením režimov, alebo aj v reálnom čase. Posaďte sa na gauč, vyložte si nohy a sledujte, ako vás poslúcha na slovo.

Roborock 2 má výkon až 2 000 Pa

Okrem samotného vysávača v balíku s ním nájdete aj stanicu pre samonabíjanie, s dochádzajúcou “šťavou” si, samozrejme, poradí celkom sám. Nechýba k nemu nádobka na vodu a mopovacia násada. Využívať ho môžete na mokré aj suché čistenie, pri mopovaní, navyše, využíva unikátny systém rovnomerného čerpania a distribuovania vody. Neostávajú po ňom teda žiadne “kaluže”, vodu využíva tak šetrne, že môže na jednu nádržku umývať až 60 minút. Jeho veľkokapacitná batéria (5200mAh) si poradí s 2,5 hodinovou prevádzkou bez prerušenia a za takýto čas vám Roborock 2 povysáva až 250 metrov štvorcových, čo je priestor, o akom si väčšina z nás môže nechať akurát tak zdať. Po ukončení úlohy sa sám automaticky vypne. Chytrými senzormi spoľahlivo rozpozná schody, steny, znížené priestory. Rozozná, dokonca, rozmanité typy podláh a pridá na tlaku tam, kde je to pre dokonalú čistotu potrebné.

Naozaj výnimočná je ale predovšetkým jeho sacia sila. Dosahuje parádnych 2 000Pa, čo je oproti niektorým konkurenčným robotom viac než trojnásobný výkon! Mal by byť teda naozaj absolútne dostačujúcou náhradou klasického vysávača, a nie len “fancy” hračkou, ktorá vás v praxi bude viac rozčuľovať, než vám pomáhať. S takouto silou si Roborock bez problémov poradí nie len s bežným prachom či jemnými chlpmi domácich maznáčikov. Ale aj s ozajstným neporiadkom v kuchyni, zablatenej chodbe, pracovnej dielni. Xiaomi v promo textoch k vysávaču tvrdí, že za novým Roborockom môžeme spokojne chodiť celkom bosí a naše chodidlá ostanú čisté, ako predtým. My mu to radi veríme a jeho nie úplne “chic” tvary mu vďaka tomu odpúšťame :-).

 

 

 

Rezultát

Xiaomi Roborock 2 je robotický vysávač zamierený na zákazníkov, ktorí dokážu oceniť prvotriedny výkon, špičkové ovládacie rozhrania, kvalitu a všestrannosť. Ak chcete pri nákupe vysávača čo najviac ušetriť, pravdepodobne svoj záujem obrátite niekam inam. Ak ale chcete mať naozaj istotu, že nekupujete nekvalitný a nedostatočný “lapač prachu”, možno si zaň predsa len priplatíte. Jeho impozantné parametre dávajú tušiť, že to za to stojí…

Klady a zápory

  • Parádny výkon

  • Absolútna samostatnosť

  • Zábavná a praktická aplikácia

  • Množstvo funkcií

  • Trošku kostrbatý dizajn

  • Vyššia cena

Špecifikácie:

SúčiastkaParametre
Sacia sila2000 Pa
Detekčný systémLDS, laserová detekcia
Ovládanietlačidlá priamo na vysávači, mobilná aplikácia
Kapacita batérie5200 mAh (výdrž 2,5 hodiny na ploche 250 m2)
Výkon55 W
Vstupná voltáž100 – 240V
Kapacita nádoby na odpad0,5 L
Hmotnosť3,5 kg
Batéria1 x nabíjacia 5200 (je súčasťou balenia)
Funkcievysávanie suchého a mokrého povrchu, mopovanie, stieranie
Automatické vypnutieÁno
Rozmery35.30 x 35.00 x 9.65 cm
Ovládanie aplikáciouÁno
SamonabíjanieÁno
LCD displejNie
Obsah baleniaVysávač, samonabíjacia základňa, kábel, EU adaptér, mopovacia násada, nádržka na vodu, anglický manuál

Kde ho kúpiť?

GearBest ponúka novučičký Roborock od Xiaomi práve teraz v predpredaji. Za 512,78 eur kúpite jeho verziu určenú priamo pre európsky trh, teda s anglickým manuálom, adaptérom pre naše zástrčky, a tak ďalej. Predpredaj končí 18. novembra a rozposielať sa roboti začnú o dva dni neskôr. Teda na Vianoce už by ste ich mali mať pohodlne a s prehľadom doma.

Kúpiť vysávač Xiaomi Roborock 2. generácie