Chceli by ste si kúpiť mobil z Číny? Potom vás iste zlákali skvelé ceny, nadštandardné vybavenie a funkcionalita, ako aj nekonečne pestrá ponuka smartfónov na tomto prudko sa rozrastajúcom trhu. Čínske telefóny sú však na Slovensku ešte stále vnímané tak trochu ako pochybná exotika, preto aj vám možno v hlave práve víri množstvo otáznikov a pochybností. Aké sú teda reálne riziká kúpy mobilu z Číny? Na čo si treba dať pozor a podľa čoho vyberať? Všetko podstatné sa dočítate v tomto článku…

Kvalita: Ako sa vyvarovať “šmejdov”?

V 90. rokoch slovenský trh zavalili tony šokujúco lacného ázijského tovaru. Spočiatku sa každý tešil z nebývalej pestrosti  a nových možností, čoskoro však nadšenie začalo v ústach horknúť a čínsky tovar získal nevábnu povesť nekvalitných a narýchlo vyhotovených šmejdov. Tejto nálepky sa, žiaľ, čínske produkty nedokázali celkom zbaviť dodnes. A mnohí sa im kvôli nej vyhýbajú širokým oblúkom. Už dávno k nim však nie je spravodlivá…

Čínska výrobná sféra, to je neskutočný kolos, ktorý si našinec nedokáže, hádam, ani predstaviť. V snahe uspieť na exportnom trhu, samozrejme, bojuje nízkou cenou. No a tá sa neraz prejavuje aj na kvalite použitých materiálov a dôslednosti výrobných postupov. Pokiaľ ide o elektroniku, znamená to aj to, že sa, napríklad, nie vždy dostatočne investuje do výstupnej kontroly či softvérovej optimalizácie. Ak máte tú smolu, že práve vášmu mobilu v dôsledku týchto šetrení nefunguje GPS, zadrháva systém či strečkuje kamera, bude to nepríjemná skúsenosť. Do veľkej miery jej však dokážete predísť a získať tak všetky výhody čínskych výrobkov bez väčších rizík.

Čínskemu trhu už v súčasnosti dominujú firmy, ktoré  chápu, že ich nedbanlivý prístup a kolísavá kvalita na medzinárodnom trhu diskvalifikuje. Robia teda všetko preto, aby priaznivú cenu dosiahli aj bez kompromisov v kvalite. Ak si chcete byť istý, že svoj čínsky mobil kupujete práve od takéhoto osvieteného producenta, riaďte sa značkou. Respektíve – riaďte sa tým, ako si na promovaní vlastnej značky dáva výrobca záležať. Firmy ako Xiaomi, Huawai, Lenovo, Oukitel, Elephone, ale aj mnohé ďalšie, investujú do celosvetovej reklamy a PR veľké peniaze. Ich ambície teda rozhodne prevyšujú krátkozrakú túžbu “nabaliť sa” a na mene a povesti vlastných výrobkov im záleží. Hoci tieto firmy sídlia v Číne, často ich tvoria tímy ostrieľaných profesionálov z celého sveta a, v neposlednom rade, ponúkajú tiež spoľahlivú zákaznícku podporu.

Dovozné poplatky: Oplatí sa to vôbec?

Ďalšou z bežných obáv, ktoré sa spájajú s nákupom mobilov z Číny, sú vysoké dovozné prirážky. Menovite – ide clá a dane, ktoré je v niektorých prípadoch kupca povinný uhradiť a jeho nákup sa tak môže značne predražiť. Clá a dane sú, žiaľ, faktom a v niektorých prípadoch vám tovar môžu predražiť až o tretinu jeho ceny. V skutočnosti sa však veľkej časti objednávok zo zahraničia netýkajú vôbec, alebo ide len o zanedbateľné sumy. Pri predajných gigantoch, ako je GearBest, sa im, navyše, môžete aj celkom jednoducho a legálne vyhnúť tak, že si tovar objednáte z jeho distribučných centier v Európe. Objednávka následne podlieha pravidlám pre obchod vo vnútri EU a akékoľvek dovozné poplatky sú mimo hry. Viac sa o tejto problematike dočítate v našom SAMOSTATNOM ČLÁNKU.

Parametre: Bude smartfón z Číny na Slovensku vôbec fungovať?

Smartfóny majú nekonečné množstvo variabilných technických parametrov a vlastností. Ak práve nie ste zarytým technickým nadšencom, je pre vás asi množstvo z nich veľkou neznámou. Prirodzene sa vám teda ťažko verí, že vám bude telefón vyrobený na opačnom konci sveta v našich slovenských podmienkach bezproblémovo fungovať. Vo väčšine prípadov sú dnes už tieto obavy celkom zbytočné, pretože výrobca už vopred na svojich zahraničných zákazníkov a ich potreby myslí.

Niekoľko prešľapov sa vám však podariť skutočne môže. Jedným z rizík sú, napríklad, smartfóny s podporou pre dve SIM karty súčasne. Je to skvelá a praktická voľba, najmä ak máte karty od dvoch operátorov, alebo chcete skĺbiť súkromný a pracovný mobil do jediného zariadenia. Niekedy vám však zahraničná konfigurácia využívať túto možnosť v našich pásmach nedovolí a fungovať vám bude stále len jedna z kariet. Podobným problémom pre vás môže byť aj neexistujúca ikonka Google Play – teda najbežnejšieho a najobľúbenejšieho androidového app-shopu u nás, ktorý ale v Číne veľmi nevyužívajú. Ďalším z kameňov úrazu býva jazyková bariéra – s “čínskou polievkou” na obrazovke si totiž  svoj nový mobil asi veľmi neužijete. Všetky tieto problémy majú ľahkú odpomoc – kupujte telefóny výslovne určené pre medzinárodný trh! Tie, ktoré si Číňania vyrábajú pre seba majú síce ešte výhodnejšie ceny, no problémom sa s nimi asi nevyhnete…

Predajca: Bude pri mne stáť, keď s výrobkom nebudem spokojný?

Stopercentnou kvalitou kupovaného výrobku si, samozrejme, istí byť nemôžete. To neplatí len pre nákupy z Číny, ale hoci aj z vášho kamenného obchodu na Slovensku. V situácii, keď nastane problém, však bude oveľa dôležitejším, než výrobca, váš predajca. Bude tu pre vás, keď ho budete potrebovať? Máte sa mu kam dovolať, bude s vami komunikovať mailom či v živom chate? Má jasne sformulovaný a férový obchodný a reklamačný poriadok – a skutočne ho aj dodržuje? Ak sú odpovede na tieto otázky kladné, nemusíte sa obávať nákupu z Číny, prakticky, za žiadnych okolností. Dôležitým ukazovateľom je tiež široká ponuka platobných možností. Napríklad taký PayPal (najodporúčanejšia platobná metóda na GearBest) vám ponúka dodatočnú podporu v prípade reklamačných sporov, a to až do 45 dní od nákupu! O masívnej zákazníckej podpore, ktorú ponúka GearBest, sa dočítate v TOMTO ČLÁNKU. Podrobné informácie o reklamačnom poriadku GearBest sa zase dočítate KLIKNUTÍM SEM.