Čínske mobily, elektronika či iné “vychytávky” – ich nákup sa zdá byť až príliš výhodný a jednoduchý na to, aby v tom nebol žiaden háčik. A jeden drobný háčik v tom, napokon, predsa len je. Sú ním dovozné clá a dane, ktoré vám pri nákupe môžu tovar o niečo predražiť. Pripravili sme pre vás prehľad najdôležitejších informácií o tejto problematike. A tiež niekoľko praktických rád, ako sa plateniu – celkom legálne a jednoducho – pri nakupovaní z GearBest vyhnúť.

Čo hovoria zákony?

V nedeľu 1. mája 2016 vstúpil do platnosti nový Colný kódex Európskej Únie, ktorý milovníkov výhodných nákupov z Číny rozhodne nepotešil. Pri nákupe z takzvaných tretích krajín, ako je Čína (ale aj USA, Turecko a iné nákupné raje), sa zvyšovali povinné colné poplatky. Skomplikovala sa aj byrokracia, ktorá sa s takýmto nákupom v niektorých prípadoch spája. Čo za zmenu to vlastne nastalo?

Kým dovtedy kódex považoval objednávku fyzickej osoby z veľkoskladu v Číne za „tovar neobchodného charakteru“, teraz sa táto klasifikácia zmenila. A so štatútom vášho tovaru sa mení aj výška jeho colnej prirážky. V praxi to znamená, že kým doteraz sa clo počítalo len z colnej hodnoty balíka, teraz sa sem započítavajú aj poštovné poplatky. No a keďže DPH sa vypočítava zo súčtu výšky colnej hodnoty balíka, poštovného a cla, táto zmena sa automaticky prejaví aj navýšením dane.

Kedy platíte dane a clá?

Dane a clá robia európskym zákazníkom čínskych veľkoskladov vrásky na čele a nové pravidlá tomu nepomohli. Skôr, než sa zaprisaháte, že už z Číny nikdy nič nakupovať nebudete, sa však oboznámte s nasledujúcimi pravidlami:

  • Za tovar, ktorého hodnota neprekročí 22 eur žiadne poplatky neplatíte. Takýto tovar sa vám teda pri objednávke z GearBest nebude navyšovať ani o dovozné clo ani o DPH. Celú túto problematiku môžete pokojne pustiť z hlavy.
  • Za tovar nad 22 eur platíte DPH. Je to štandardná daň vo výške 20% z celkovej hodnoty tovaru. Ľahko si ju teda sami vypočítate a zhodnotíte, či sa vám nákup stále vyplatí (väčšinou to tak je…).
  • Tovar do 150 eur je od colných poplatkov oslobodený. Existujú však určité výnimky, ako sú parfumy, toaletné vody, alkohol, tabak a tabakové výrobky. Clo sa na tieto produkty vzťahuje, aj keď je ich hodnota nižšia. Tovar do 150 eur je obvykle prepustený k adresátovi ihneď. Výnimkou sú prípady, keď nemá korektný doklad o jeho hodnote (faktúru). Alebo keď existuje podozrenie, že podlieha niektorým zákazom či obmedzeniam.
  • Na tovar nad 150 eur sa vzťahujú colné poplatky. Ich výška tvorí 3 až 11% z hodnoty tovaru podľa toho, o aký druh tovaru ide. V prípade tovaru nad 150 eur sa pripravte aj na nejaké tie papierovačky. Colníci od vás môžu vyžadovať podrobné colné vyhlásenie, a to po novom (od mája 2017) už výhradne elektronicky.

 V prípade, že vám bude vyrubené clo či DPH, budete ich platiť pri preberaní tovaru kuriérovi, prípadne priamo na colnej správe. Kuriérske spoločnosti vám tento proces obvykle značne uľahčia. Zvyknú si ale za to zaúčtovať mierny servisný poplatok.

Ako si to celé uľahčiť – a ušetriť?

Zvyšovanie daní a colných poplatkov prinútilo veľkoobchodníkov z tretích krajín k inovatívnym riešeniam. Jedným z nich sú aj novo vznikajúce veľkosklady a distribučné centrá priamo v Európe. Pri mnohých produktoch si môžete vybrať dodávku priamo z európskych skladov GearBest, čo má pre vás hneď niekoľko príjemných výhod. Prvou z nich je, samozrejme, výrazné skrátenie dodacej lehoty. Svoj tovar môžete mať doma už o niekoľko dní, čo sa hodí najmä v prípade, že kupujete darčeky, ktoré musia doraziť do presne stanoveného nákupu, alebo objednávate v období maximálneho vyťaženia, ako sú napríklad Vianoce.

Druhou výhodou je, že sa pri takejto objednávke postupuje rovnako, ako pri akomkoľvek inom nákupe v rámci Európskej únie. Zabudnite teda na dovozné clá a dane. Hoci za tovar z európskeho skladu niekedy zaplatíte o čosi viac (často naozaj len v rádoch desiatok centov), v porovnaní s clami a daňami ide o zanedbateľnú sumu. GearBest, navyše, pravidelne prináša špeciálne promo akcie zamerané výhradne na tovar zo svojich európskych skladov, a tak sa vám pokojne môže stať, že zo skladu, ktorý je vám najbližšie nakúpite aj najvýhodnejšie. Neustále aktualizovanú ponuku výpredajov a zliav z EU skladov GearBest nájdete vždy TU.

Na záver jedno dôležité upozornenie. Hoci má spoločnosť GearBest vždy na zreteli komfort a úsporu svojich zákazníkov, nie je žiadnym spôsobom zodpovedná, ani schopná ovplyvniť či a aké clá a dane vám colníci za tovar vyrubia. Možno narazíte na zákazníkov, ktorí nemuseli zaplatiť poplatky ani vtedy, keď podľa pravidiel mali. Na takú náhodu sa však radšej nespoliehajte. Ak chcete predísť nepríjemným prekvapeniam, overte si vždy aktuálne predpisy a pravidlá dopredu.