Nokia X6 je atraktívna stredná trieda, ktorá vás zaujme najmä lákavou symbiózou aktuálnych trendov a dostupnej ceny. Po dizajnovej stránke v ničom nezaostáva za mnohými z najvychytenejších vlajkových lodí. Poháňa ju žiadúci procesor od Qualcommu. Má veľmi uspokojivé fotoaparáty. A vybrať si môžete z viacerých úrovní vnútorných parametrov. Tu je Nokia X6 z blízka a vo všetkých detailoch…

Nokia X6 : Konštrukcia a dizajn

Nokia X6 je návratom k dnes už zaprášenej a zabudnutej sérii X. Veľa nostalgie však od nej určite nečakajte – skôr, než odkazovaním na vlastnú minulosť, upúta vás nová Nokia detailným kopírovaním všetkých najaktuálnejších trendov na trhu s mobilnou technológiou. Dizajn tohto zariadenia, napokon, je toho najlepším príkladom.

Nokia X6 má neprehliadnuteľný “top notch” výrez, a tak skôr, než na sériu Nokia X, hádam, pripomína iPhone X od Apple. Kritizovať ju za to ale určite nebudeme. Najmä pri zohľadnení konštrukčných kvalít a pekného prepracovania, ktorým sa môže pochváliť. Telo je z estetickej aj trvácnej kombinácie kovu a skla. Dominantný displej pokrýva zhruba 95 percent jeho povrchu, zo zadnej strany na vás pozerá len dvojšošovkový fotoaparát, centricky umiestnený senzor na odtlačok prsta a kultové logo značky, ktoré sa za posledných 20-30 rokov tuším vôbec nezmenilo.  

Nokia X6 : Displej

Nokia X6 sa na trh dostala vo viacerých verziách a tie sa okrem hardvérových parametrov líšia aj kvalitou displeja. Tá silnejšia verzia vás iste poteší svojim žiarivým a oku lahodiacim FullHD+ displejom (rozlíšenie 2280 x 1080 pixelov). Sklo je zakrivené (2.5D) a chránené pomocou Gorilla Glass. Tá ľudovejšia varianta (známa aj ako Noxia 6.1 Plus) má HD displej s rozlíšením 1280 x 720 pixelov a o nejakej nadštandardnej ochrane výrobca žiadne info neudáva. 

Po boku displeja sú rámiky takmer neviditeľné. Horná lišta je hrubšia a hostí už spomínaný “top notch” výrez. Dolná lišta končí o čosi nad spodnou hranou zariadenia a neobsahuje žiadne ovládacie prvky (tlačidlá, senzory..). Pomer strán je v tomto prípade 19:9, v uhlopriečke displej meria 5.8″.

Nokia X6 : Špecifikácie a funkcie

Nokia X6 je vo všetkých svojich podverziách vybavená osemjadrovým procesorom Snapdragon 636 – čiže vo svojej triede vcelku kvalitným, výkonným a spoľahlivým CPU-čkom. Softvérovým štandardom je Android 8.1, v prípade nižšej verzie zariadenia pod fazónou Android One. Výrobca sa zaviazal umožniť užívateľom tohto modelu v dohľadnej dobe aj prechod na Android Pie (9.0), ktorý bol oficiálne uvedený na trh začiatkom augusta.

Pamäťové čísla sa opäť rôznia. Na celosvetovom trhu je verzií viacero, GearBest zatiaľ ponúka len dve, pri čom obe majú 4GB RAM-ky a na výber tak máte len medzi 32 a 64GB úložiskami. Hádam sa časom dočkáme aj najsilnejšej verzie so 6GB RAM. 

 

Nokia X6 : Fotoaparáty

Nokia X6 je vybavená 16.0+5.0MP fotoaparátom na chbte a 16.0MP selfie kamerou vo výreze nad displejom. Na papieri síce tieto parametre spadajú len kamsi do lepšieho priemeru toho, čo dnes trh ponúka, v praxi sú to však ozaj veľmi šikovné a húževnaté foťáčiky. Na dobrých výsledkoch má ale okrem hardvéru iste silný podiel aj AI technológia, ktorú fotoaparáty využívajú na dodatočné zdokonaľovanie záberov. Výsledky tak neraz bez preháňania predčia vaše očakávania. Napokon, načo veľa zbytočných slov, pozrite sa na výsledky fototestov našich čínskych kolegov z GearBest. Počasie im síce veľmi neprialo, ale o to väčšiu šancu dostali šošovky predviesť svoje kvality…

Dodáme ešte, že fotoaparáty Nokie X6 podporujú viacero vychytených efektov vrátane Panorama Shot módu, real-time animácií a skrášľovacích filtrov. No a selfie cam funguje aj ako Face ID odomykač obrazovky – opäť posilnený AI technológiou, teda umelou inteligenciou.

Nokia X6 : Nabíjanie a I/O rozhrania

Nokia X6 má klasickú dvojicu Nano SIM slotov. Jeden z nich môžete alternatívne využívať ako slot na TF kartu, a to až do kapacity 256GB. Ústredným konektorom zariadenia je Type-C, nechýba ani 3,5mm audio výstup pre slúchadlá. Batéria má kapacitu 3060mAh, nabíjanie prebieha len štandardne – po drôte. 

Technické parametre

SúčiastkaParametre
ModelNokia X6
CPUQualcomm Snapdragon 636 Octa Core 1.8GHz
RAM4GB
ROM32GB / 64GB (možnosť rozšíriť kartou až do 256GB)
OSAndroid 8.1
Displej 5.8-palcov, 1280 x 720 pixelov / 2880 x 1080 pixelov, Corning Gorilla Glass
Fotoaparátyvzadu 16.0MP + 5.0MP, vpredu 16.0MP
SIM1 x Nano SIM karta
Siete● GSM: B2 / B3 / B5 / B8, CDMA: 800
● WCDMA: 850 / 900 / 1900 / 2100MHz, TD-SCDMA: 1900 / 2000MHz
● TDD-LTE: 1900 / 2300 / 2600MHz, FDD-LTE: 900 / 1800 / 2100 / 2600MHz
JazykyMultilanguage
Vstupy a výstupyType-C, 3.5mm audio jack
Batéria3060mAh
Bluetooth5.0
WiFi802.11 b/g/n/ac
Rozmery 14.72 x 7.10 x 0.80 cm
Hmotnosť0.155 kg
Obsah baleniaSmartfón, sieťový adaptér, ihla na SIM, Type-C kábel, manuál

 

Na záver

Nokia X6 je jedným z najvydarenejších modelov, ktoré táto značka za posledné roky vyprodukovala. Nie je to síce žiadna superlatívmi prekypujúca vlajková loď, ale poctivá stredná trieda, ktorá si iste nájde širokú základňu fanúšikov a užívateľov. Pokiaľ si vystačíte s nižšou verziou, teda 4+32GB pamäte a HD displejom, môžete si zariadenie z GearBest objednať za €173, čo by malo zodpovedať 24-percentne zníženej plnej cene. Určite vám však odporúčame siahnuť rovno po posilnenej verzii 4+64GB / FullHD+, ktorá pri objednávke zo skaldov GearBest v HongKongu stojí práve teraz len o máličko viac – €181.65! V blízkej dobe by mala podľa všetkého byť naskladnená aj v Českej Republike (Fast-23), ak vás to zaujíma, môžete sa prihlásiť v e-shope na odber notifikácií.    

Prejsť k Nokia X6 (4+32GB) na GearBest
Prejsť k Nokia X6 (4+64GB) na GearBest