Ak patríte k pravidelným návštevníkom GearBest, značku Quelima vám iste príliš predstavovať netreba. Je to výrobca miniatúrnych akčných, palubných a bezpečnostných kamier, ktorých šialene malé rozmery už môže tromfnúť už iba ich šialene nízka cena. Po vlaňajšom modelovom nováčikovi SQ12 nedávno na trh prišiel aj jeho nástupca, Quelima SQ13. Tento týždeň ho bolo možné na GearBest splašiť už od 9.99 dolárov, ale ani po návrate k plnej cene zaň nedáte viac než +/- 20 eur. Pozrime sa teda, čo dokáže.

 

Konštrukcia a displej

Minikamery Quelima sa už na prvý pohľad vyznačujú charakteristickým tvarom „hracej kocky“, ktorej aj tentokrát ostal výrobca verný. Kým SQ11 charakterizovali farebné pásiky, SQ13 už nadväzuje na triezvejšiu jednofarebnosť predchodcu SQ12. Vyberať ale môžete z troch farebných verzií – čiernej, červenej a platinovej.

Dizajn, ale do veľkej miery aj funkcionalita minikamerky SQ13 sa podriaďuje jej miniatúrnym rozmerom, na ktoré značka stavila ako na svoje poznávacie znamenie. Výhodou je absolútna jednoduchosť a minimalizmus, nevýhodou absencia rôznych komfortných prvkov, ako je kontrolný displej.

Kamera má síce multifunkčné použitie (športová, akčná kamera), ale tentokrát výrobca jej propagáciu orientuje najmä na zdôraznenie jej funkčnosti v úlohy palubnej DVR DV kamery do auta. Zodpovedá tomu aj pribalený kĺbový stojan na palubnú dosku. Výrobca ale ponúka na dokúpenie aj ďalšiu výbavu – za pozornosť stojí najmä vodotesné puzdro, ktoré možnosti využitia kamery značne rozširuje.

 

Špecifikácie a funkcie

Po prvom zapnutí kamery Quelima SQ13 sa najskôr zoznámte s aplikáciou, ktorá slúži na jej spravovanie a nájdete ju v iOS AppStore aj androidovom Google Play. Alebo využite priložený QR kód a ste priamo v nej bez hľadania. Aplikácia slúži na nastavenia kamery, prehľadávanie súborov na karte, ale dostanete sa z nej aj priamo na rôzne siete (YouTube) či do obchodu výrobcu. Niekoľko základných ovládaní nájdete aj priamo na hardvéri zariadenia, ako aj základné svetelné indikátory. Aplikácia vám ale zároveň umožňuje real-timeovú kontrolu nahrávaného videa, ktoré sa inak nahráva na TF kartu s pomerne obmedzenou kapacitou.

Kvalita videa je voliteľná – najvyššie rozlíšenie je však až 1080P (1920 x 1080) s 30FPS. Farby sú dobre saturované, obraz čistý, jasný a zreteľný. Na účely palubnej kamery je to viac než dobré. Šírka uhla nahrávaného obrazu je až 155°. K dispozícii vám je aj IR nočné videnie (viditeľnosť 3-5 metrov). Nahráva sa, samozrejme, aj audio.

 

Nabíjanie a I/O rozhrania

Minikamerka SQ13 má len 300mAh batériu. Vzhľadom na to, že nemá žiadny displej (žrút energie), vydrží jej aj táto malá kapacita pomerne dlho. Nabíjanie prebieha cez priložený USB kábel. Zariadenie disponuje WiFi konektivitou (2.4GHz), dosah má v ideálnych podmienkach až 10 metrov. Video sa ukladá na externú pamäťovú kartu (max. kapacita je 32GB), nahrávať je možné aj v cykloch. 

Technické parametre

SúčiastkaParametre
ModelQuelima SQ13
ČipsetGeneralplus GPCV4247
Systémové požiadavkyMac OS x 10.3.6 a vyššie,Win 7,Win 8,Windows 2000 / XP / Vista
Senzor CMOS
PamäťExterná pamäťová karta do 32GB
Displej Žiadny
Video rozlíšenie1080P (1920 x 1080),1440 x 1080,720P (1280 x 720)
Video formátAVI
FPS30FPS
Fotografické rozlíšenie1.3M (1280 x 960),2M (1920 x 1080),3M (2048 x 1536),VGA (640 x 480)
Fotografický formátJPG
Batéria300mAh Li-Po
Bluetooth155°
WiFi2.4GHz
Rozmery3.00 x 2.80 x 2.50 cm
Hmotnosť0.024 kg
Ďalšie funkcieNočné videnie  (3-5m), nahrávanie v slučkách, oneskorená uzávera, WiFi do 10m, časová známka, k dispozícii vodotesné puzdro (pedáva sa zvlášť).

 

Na záver

Quelima SQ13 je miniatúrna palubná, ale pri doplnení výbavy (úchyty, vodotesné puzdro) aj akčná kamera za vynikajúcu cenu. Hoci nemá viaceré vymoženosti, na ktoré si asi väčšina fajnšmekerov potrpí (stabilizácia obrazu, G-senzor, parkovací senzor, detektor pohybu, GPS), množstvo ďalších praktických funkcií jej zase nechýba (nahrávanie v slučkách, nočné videnie, časová značka). Kvalita obrazu aj zvuku je viac než slušná, obzvlášť ak ju plánujete používať najmä v aute, kde sú podmienky, ale aj nároky na výslednú kvalitu predsa len trochu menej prísne. Ak sa vám pošťastí, môžete ešte do zajtra využiť promo akciu, kde 5 najrýchlejších ráno od 9:00 UTC môže získať túto kameru len za 9.99 dolárov. Prípadne si ju kúpte za zvýhodnenú cenu pre všetkých – za 17.19 eur. Ani po skončení akcie však kúpou QS13 svoj rozpočet určite príliš nezaťažíte. Stáť by mala len okolo 20 eur.

Prejsť ku kamere QUELIMA SQ13 na GearBest